EMG Çevre

Atık Akümülatör Geçici Depolama

Atık Akümülatör Geçici Depolama

Atık Akümülatör Geçici Depolama Nedir?

Ömrü dolmuş ve kullanılamayacak hale gelmiş olan aküler için hurda akü geri dönüşümü sağlanmaktadır. Genellikle araç ve farklı elektrik malzemesinde kullanmış olduğumuz aküler, belirli bir kullanım süresi sonrasında işlevini yitirmektedir. İşlevini kaybetmiş olan aküleri çöpe atmak yerine geri dönüşüme yollayarak tekrar kazanılmalarını sağlamak hem sağlık açısından, hem çevreye yararlı olmak adına, hem de tasarruf sağlamak amaçlı geri dönüşümleri oldukça önemlidir.

 

Hak Ettiği Değerden Hurda Akü Geri Dönüşümü Nasıldır?

Hurda aküler diğer atık ürünlere göre daha zorlu bir şekilde geri dönüşüm işleminden geçmektedir. Atık akü malzemeleri, özel bir şekilde işlenmekte ve uzun uğraşlar sonucunda parçalara ayrılmaktadır. Bu sebeple atık akü alan firmalar diğer atık ürünlere göre atık aküleri satın alırken daha düşük bir ücret istemektedirler. Bu alanda pek çok sektör bulunmaktadır. Uzun yıllardır atık akü geri dönüşümü yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu sayede kullanılmayan birçok aküyü geri kazanmak mümkündür. Hurda akülerde boyut ve model fark etmeksizin her türlü hurda akü çeşitleri alınarak geri dönüştürülür.

Bu ürünlerin satın alımında belirli bir ücret söz konusu değildir. Her firmanın vermiş olduğu ücret farklılık gösterebilir. Bundan dolayı akünüzü verirken araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. Özel plan ve hesaplamalar sayesinde hurda akünüzü gerçek değeri üzerinden satabilir ve geri dönüşüme de bir katkı sağlayabilirsiniz.

 

Hurda Akü Geri Dönüşümü

Pek çok amaç için kullanılmış olan ve artık ömrünü doldurmuş olan aküleriniz, geri dönüşüme yollanarak hem çevreye hem de cebinize katkı sağlar. Ancak akülerinizi satarken değerinde satmaya özen göstermelisiniz, çünkü firmalar sizden aldığı atık aküleri geri dönüştürerek yeniden işlevli hale getirir ve ikinci el akü olarak satarlar. Satılacak olan ikinci el akülerin test edilmiş ve kullanıma uygun hale getirilmiş olmaları durumunda satılmalarına bir engel olmamaktadır. Kullan-at mantığını bir kenara bırakmak hem size hem de çevrenize oldukça katkı sağlar. Hurdaya dönmüş olan akülerinizi hurda akü geri dönüşümüne vererek çevre sağlığına da büyük katkı sağlayabilirsiniz.

 

ATIK KODU ATIK AKÜMÜLATÖR ATIK TANIMLARI
16 06 01* Kurşunlu piller
16 06 02* Nikel kadmiyum piller
16 06 03* Cıva içeren piller
16 06 06* Piller ve akümülatörlerden ayrı toplanmış elektrolitler

chart

 • Talep Formu

  Atık gönderimi için EÇBS Sistemi üzerinden MOTAT talebi açılır

 • Atık Alımı

  Tehlikeli Atık Taşıma Aracları ile atım alımı tamamlanır.

 • Atık Kabülü

  MOTAT’lı araçlar ile tesise taşınan atıkların EÇBS Sistemi üzerinden kabulu yapılır.

 • Sıralama

  Kabul yapılan atıklar türlerine göre sınıflandırılır.

 • Tehlike Giderme

  Tehlikeli atıklara ön işlem uygulanır.

 • Atık İşleme

  Atık’lar ayrıştırma, parçalama ve veri imha işlemlerinden geçer.

 • Raporlama

  Yetkili kuruluşlara gerekli raporlamalar sağlanır.