EMG Çevre

Kablo Geri Dönüşüm

Kablo Geri Dönüşüm

Kablo Geri Dönüşüm

Çağımızda değerli metallerin ve yer altı kaynaklarının, diğer birçok şey gibi kıymeti günden güne bilinmiş ve değerleri artmıştır. Bunun sebebini insanların bilinçlenmesine, tüketimin artmasına, teknolojinin gelişmesine ve kaynakların git gide azalmasına bağlayabiliriz. Bu nedenle bu değerli materyaller, kullanımları sonrasında eskiden olduğu gibi atılmıyor; aksine tekrardan kullanıma sunulmaları için efor sarf ediliyor. Aynı zamanda küresel ısınma, su kirliliği, çevre kirliliği ve orman yangınları gibi olaylara da atıkların sebebiyet verdiği görüldüğünden, bu tür “Kablo Geri Dönüşüm” ve genel olarak genel dönüşüm olayı, başlı başına daha fazla önem kazanıyor.

 

Kabloların Geri Dönüşümü

Kablolar hayatımızın belki de her yerinde, her teknolojik cihazın içinde yer alan önemli bir unsurdur. Aynı zamanda içeriğinde bulunan alüminyum, plastik ve bakır da bizler için oldukça mühim malzemelerdir. Teknoloji kullanımının giderek artmasıyla, hayatımızda yer alan kabloların miktarı da artmış; bu sebeple de saydığımız bu 3 değerli madde doğada azalmaya başlamıştır. Aynı zamanda kullanılmayıp atılan teknolojik cihazlar içindeki kablo sebebiyle de doğaya oldukça büyük bir zarar vermiştir.

Bununla birlikte içeriğindeki plastik, alüminyum ve bakır doğada çözünebilmeye açık bileşenler değildir. Bu nedenle bu materyaller bulunduğu bölgenin ekolojik dengesini sarsmakta ve bu bölgeyi kirletmektedir.

Hem doğayı temiz tutmak ve doğal kaynakları israf etmeden kullanmak adına; hem çevrede yoğun bir çöp mevlası oluşturmamak ve ekonomik olarak insanlara katkı sağlamak amacıyla diğer bütün geri dönüşüm materyalleri gibi kabloların da geri dönüştürülmesi gerekmektedir. “Peki kabloların geri dönüştürülmesini kendimiz nasıl yapabiliriz?” Ya da “Dönüşümünü bir şekilde sağladığımız kabloların içeriğini nerelerde kullanabilirim,” gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım.

Öncelikle eskiden insanlar kabloların plastiğini yakarak içeriğindeki alüminyum ve bakırı çıkartarak, kabloları çöpe atma olayını bitirmeyi hedeflemişlerdir. Ancak yakılan plastik malzemeler sebebiyle havada oluşan toksik gazlar hava kirliliğine neden olmuştur. Bu nedenle kablolar kesinlikle profesyonel ellere teslim edilmelidirler. ISO 9001 sertifikasını kazanmaya hak sağlamış kişilerce bu işlem yapılmalıdır. Profesyonel manada kabloları geri dönüştürme işlemi, elektrostatik adı verilen plastiği bileşenlerinden ayırma tekniği ile yapılandır. Ayrılan bakır ve alüminyum eritilip rafine edilerek kullanıma sunulur.

  • Talep Formu

  Atık gönderimi için EÇBS Sistemi üzerinden MOTAT talebi açılır

 • Atık Alımı

  Tehlikeli Atık Taşıma Aracları ile atım alımı tamamlanır.

 • Atık Kabülü

  MOTAT’lı araçlar ile tesise taşınan atıkların EÇBS Sistemi üzerinden kabulu yapılır.

 • Sıralama

  Kabul yapılan atıklar türlerine göre sınıflandırılır.

 • Tehlike Giderme

  Tehlikeli atıklara ön işlem uygulanır.

 • Atık İşleme

  Atık’lar ayrıştırma, parçalama ve veri imha işlemlerinden geçer.

 • Raporlama

  Yetkili kuruluşlara gerekli raporlamalar sağlanır.