EMG Çevre

Lojistik – Atık Taşıma (MOTAT)

Lojistik – Atık Taşıma (MOTAT)

Lojistik – Atık Taşıma (MOTAT) Nedir?

Lojistik hizmeti, ürün ve insan gibi birçok kaynağın bir yerden başka bir yere ihtiyaçlar halinde temin edilmesi için kullanılmakta olan bir taşıma aracıdır. Farklı bir iş içinde, pazarlama veya üretim uğraşlarının yapılması çok daha zor olacaktır. Bu nedenle lojistik alanı çok büyük bir önem arz etmektedir. Bireylerin her türlü ihtiyaçlarını gidermek amacı ile yapılan her türlü hizmetin ve bilgi alışverişinin ilk çıkış noktasından, son varış noktasına kadar iletilmesine de lojistik denilmektedir.

Bütün endüstriyel sektörlerde lojistik birimi kullanılmaktadır. Lojistiğin tarihçesi çok daha eskilere dayanmaktadır ve tüm dünyada çok büyük bir alana yayılmıştır. Lojistik yapısı gereği 3 birime ayrılmıştır;

  • Ana Kolları Satın Alma Lojistiği
  • Taşıma Lojistiği
  • Depolama Lojistiği

 

Lojistik ve Atık Taşıma Arasındaki İlişki Nedir?

Lojistik her türlü iş alanında kullanıldığı gibi atık taşıma alanında kullanılmaktadır. Peki lojistik ve atık taşıma arasında nasıl bir ilişki vardır?

Burada en önemli kavramlardan biri de tersine lojistiktir. Tersine lojistik, atık taşıma sayesinde ürünlerin azaltılması, kaynakları en düşük seviyeye indirgenmesinin sağlanması, ürünlerin geri dönüşüm haline getirilmesi ve atıkların yok edilmesi, atık taşıma ile sağlanmaktadır. Bu atıkların yenilenerek tekrar ham madde olarak üretim hattına kazandırılmasının sonucunda, tekrar kullanım mümkün hale gelir. Söz konusu olan bu geri dönüşümde sadece atıklar değil, tüketiciler tarafından iade edilmiş olan ürünler;  bozuk, kırık, son kullanma tarihini doldurmuş ya da artık ihtiyaç duyulayan ürünlerdir. Bu yönetim sistematiğinin amacı ise bu ürünleri geri dönüştürerek atık ürün azalmasını sağlama durumudur.

Lojistik birimini kullanarak atıkların taşınması ve azaltılması ya da en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede ülke ekonomisine de büyük oranda katkıda bulunulmaktadır. Bu katkılardan biri de  iş gücünün artmasıdır. Bu sayede çoğu kişiye istihdam sağlanmış olacak ve aynı zamanda israfın da önüne geçilecektir. Pek çok ürünün lojistik – atık taşıma sayesinde tekrar kullanılmasını sağlanacak ve bunun en büyük faydası doğamızı korumak olacaktır.

ARABA MODELİ SRM-2145

Araba Modeli 2013
Araba Rengi Kırmızı
Araba Ağırlığı 1 Ton
Arabayı İncele

ATIK TAŞIMA TALEBİ EKLEME

TIBBİ ATIK TAŞIMA TALEBİ EKLEME

chart

Galeri