EMG Çevre

Sıfır Atık Nedir?

İnsanlar zaman ilerledikçe üretime ve bu üretim sonucunda para kazanmaya başlamasıyla daha fazla üretmeye başlamıştır. Sanayileşme ve rekabet sonucunda üreticiler kolay, hızlı, maliyetsiz yenilikler peşinde gitmiş bulunmaktadırlar. Buna bağlı olarak önce üreticiler içerisinde fazla olan malzeme, yanlış üretilen malzeme ve üretim sonunda çıkan artık malzeme miktarı oldukça artmaya başlamıştır.

Atık oluşumu fabrikalar içerisinde arttığı kadar bu üretilen malzemeleri kullanan insanlarda da bu atık artmaya başlamıştır. Üreticiler kazançlarını arttırmak amacıyla kullan at malzemelere çok daha fazla yoğunluk vermiş olup insanların da bu hızlı tüketim malzemeleri dikkatini çekmiştir.

Atıklar arttıkça insan sağlığı, doğa sağlığı zarar görmeye başlamıştır. Bazı atıklar yüz yıllar boyunca doğa içerisinde çözünemediği için doğa üzerinde yaşayan bütün canlılara zarar vermeye başlamıştır. Bütün canlılar diye belirtiyoruz çünkü doğa üzerinde bir küçük bitki, deniz de yaşayan gözle görülmeyen bir seniz canlısı, hatta canlının 3 nesil ilerisine bile etki etmeye başlamıştır.

Dünya buna bağlı olarak bir yol bulmaya çalışmıştır.

 

Sıfır Atık Nedir?

Sıfır atık denilince akla ilk gelen şey isminden de belli olduğu gibi atığı sıfıra indirme çabasıdır. Kabaca anlatılma şeklidir bu peki içeriği nedir?

Sıfır atık insanların artık doğaya, kendisine, geleceğine verdiği zararı fark ederek, insanları fabrikaları geri dönüşüme yönlendirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde ortaya çıkmış bir düşüncedir.

Türkiye de Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenen sıfır atık nedir sorusuna yanıt bulmak isteyenlere konferanslar sağlayan bir projedir.

4- 5 yaştan başlayarak bütün yaş grubuna atıkları değerlendirme ve nasıl geri dönüşüm sağlayabilecekleri hakkında bilgi veren bir projedir.

İl ve ilçelere geri dönüşüm kutuları koyarak, üretim yapan firmalara belirli kısıtlamalar koyarak, çalışan çalışmayan herkese bilginin çok kolay ulaşılabilecek bir şey olduğunu gösteren bu düşünce git gide büyüyerek çoğalmaktadır.

Firma olarak sıfır atık nedir diye kendimize sorduk ve sonucunda milletimize, ülkemize, Dünya ya olan borcumuzu bu şekilde atıkları geri dönüştürmeyle yardımcı olmaya karar verdik. Türkiye de öncü firmalardan biri olmaya geldik. Her adımımızı tedbirli ve ayağımızı kaldırdığımız yerde yeşil görmek için çalışıyoruz.